Maģiskā Pāces dzija
Par vilnas labajām īpašībām un pozitīvo ietekmi visiem labi zināms. Šoreiz nedaudz vairāk par vienu no Latvijā ražotajām vilnas dzijām. Par ekoloģisko vilnas dziju no Dundagas Vilnas fabrikas. Ar ko tad šī vilna ir tik īpaša?
Attēls no https://www.facebook.com/dundagaswool/
Pirmkārt, Pāces Vilnas fabrika ir vienīgā ražotne Latvijā, kas veic pilnu vilnas pārstrādes procesu, sākot no mazgāšanas un beidzot ar dzijas krāsošanu. Pie tam Vilnas fabrikas produkcijas ražošanai pamatā tiek izmantota no Latvijas aitām iegūtā vilna. Te nu ir īstais brīdis sarosīties tiem, kas priekšroku dod vietējas izcelsmes produkcijai. Iegādājoties, popularizējot un izmantojot rokdarbiem Pāces dziju mēs ne tikai iegūstam dabiskāko un ekoloģiskāko produktu šajā tirgus sektorā, bet arī atbalstām vietējos zemniekus - aitu audzētājus, fabrikas īpašniekus un tiešā darba darītājus.
Rakstā izmantoti attēli no rokdarbu skatei iesūtītajiem darbiem. Kristīnes pļavas ziedu lakats
Otrkārt, vilnas pārstrādes process nav daudz mainījies no fabrikas pirmsākumiem un ir izteikti ekoloģisks. Vilnas mazgāšanai netiek izmantoti ķīmiskie mazgāšanas līdzekļi - vienīgi filtrēts dīķa ūdens un vārāmā sāls. Tas nav nejauši. Ķīmiskie mazgāšanas līdzekļi noēd tik vērtīgo lanolīnu, kura klātbūtne nodrošina vilnas sildošās un dziednieciskās īpašības. Pie lanolīna īpašībām ir vērts nedaudz pakavēties. Lanolīns ir viela, ko izmanto kā piedevu dabiskai kosmētikai sausas, jutīgas un bojātas ādas kopšanai. Pēc savas ķīmiskās uzbūves lanolīns ir ļoti tuvs cilvēka ādas taukvielu struktūrai, tāpēc viegli spēj tās aizstāt un aizsargāt bojātu ādu no vides nelabvēlīgās ietekmes un mitruma zuduma. Īpaši vērtīga šī aizsargfunkcija ir nelabvēlīgos laika apstākļos, kas mūsu klimatiskajā joslā nav retums. Tāpat lanolīns ir neaizstājams līdzeklis sauso elkoņu un papēžu ādas mīkstināšanai. Var jau, protams, lietot dārgu kosmētiku, bet - varbūt sausiem papēžiem efektīvāka ir ikdienas vilnas zeķu terapija? Varbūt sausa roku āda labāk jutīsies vilnas, nevis mākslīgās ādas cimdos?
Attēlā: Jolantas adījumu no Pāces dzijas (2021.gada aprīļa mēneša rokdarbu skates dalībnieks)
Un visbeidzot - Pāces Vilnas fabrikā ražotā dzija ir ļoti krāsaina. Krāsošana bez ķīmisko vielu klātbūtnes ir māksla, dārga izprieca, ar ko var nodarboties entuziasti mājas apstākļos, ņemot par pamatu balto, nekrāsoto dziju. Pāces fabrikā krāsošanai izmanto Šveicē, Vācijā un Anglijā ražotās krāsas ar pazeminātu ķīmisko vielu saturu. Pēdējā laikā, šķiet, vispopulārākā ir Pāces daudzkrāsainā dzija - fantastisks dabisks izejmateriāls rokdarbniecēm ar īpaši garām krāsu pārejām. Vienā šķeterē var saskaitīt pat 19 dažādu krāsu toņus. Izvēloties saviem rokdarbiem šo dziju, neatkarīgi no tā, kādu rokdarbu tehniku izmantojat, pat iesācējs var radīt apbrīnojamus mākslas darbus.
Attēlā: Ineses tamborētais plecu lakats no rokdarbu skates arhīviem.
Divkārtīgā dzija ir biezāka, tā piemērota biezu zeķu, ziemas cepuru, siltu un dzīvespriecīgu džemperu, segu u.c. lietu adīšanai.
Attēlā: siltie un krāsainie darbi no 2- un 3-kārtīgās Pāces dzijas, Rokdarbu skates arhīva materiāli (Vitas temperatūras sega, Mairas džemperis, Lauras vamzis jeb "Cilinska džemperis", Ilonas zeķes).
Savukārt vienkārtīgā Pāce ir kā radīta smalkiem adījumiem - greznām šallēm, plecu lakatiem, mežģīņotiem džemperiem un jakām. Arī rakstainie tautiskie cimdi ļoti labi "draudzējas" ar vienkārtīgo Pāces dziju.
Attēlā: rakstainie tautiskie cimdi, adīti no vienkārtīgās vienkrāsainās Pāces dzijas (Saules Lāča arhīva foto).
Protams, ja vienkārtīgā dzija šķiet pārāk smalka, to iespējams papildināt ar kādu citu dzijas pavedienu. Ļoti iecienīti ir kid-mohēras papildinājumi - tie padara pavedienu gaisīgāku un maigāku. Savukārt īsti "krāsu gardēži" izmanto Pāces vilnas fabrikas piedāvātās vienkārtīgās dzijas toņu pārejas par pamatu saviem mākslas darbiem. Dažus piemērus iedvesmai var atrast šeit - WrapturebyInese
Kā tas notiek? Izvēlamies vistīkamāko krāsaino dziju (izvēli var pamatot ar sagatavoto toņu paleti vai - pēc iekšējās sajūtas "tā patīk, ka bez tās dzīvot nevaru!") un papildinām to ar smalku merino vilnas, mohēras vai zīda pavedienu saderīgā krāsā. Jauniegūtā pavediena tonis mainās, gluži kā tas notiek, jaucot kopā dažādas krāsas glezniecībā. Reizēm šāds process visai pamatoti tiek dēvēts par gleznošanu ar dziju. Ja pašam nav drosmes nodarboties ar šādām krāsu "spēlītēm", var izmantot jau gatavus dizaina dzijas kamolus - Veloriba veikalā. Tomēr no savas puses vēlamies iedrošināt - pamēģiniet! Tas ir tik aizraujoši! Ne tikai radīt (adīt/aust/tamborēt) praktisku lietu, bet arī - izkrāsot to.
Attēlā: zeķītes, adītas no vienkārtīgās Pāces dzijas dažādu krāsu atlikumiem, pievienojot tiem mohēras pavedienu. Rokdarbu skates arhīvs (Daces zeķes)
Pāces dziju ir iemīļojuši vairāk kā 10 pasaules valstīs, tostarp Japānā un ASV. Bet vēl joprojām daudzi vietējie rokdarbnieki rauc degunu - mūsu pašu vilnas dzija viņiem ir par asu. Dažs labs tās vietā nopērk slaveno Islandes dziju - un tikai tad saprot, kas ir tik tiešām asa dzija. Daži - izmanto mohēras maigumu, lai mazinātu šīs "asās" izjūtas. Bet daži - brīžos, kad sajūt adījuma pieskārienu ādai, atceras - katrs šāds mikro kairinājums ir pastāvīga un neuzkrītoša masāža, kas stimulē asinsriti un vielmaiņas procesus, aktivizē dabisko imunitāti un dāvā nevienam neredzamu glāstu.
.Piedevām visam - šis izejmateriāls ir dzimis un audzis tepat, Latvijā, līdz ar to mums ir viena piederība - šai vietai, šai zemei, šiem laika apstākļiem.
Lai dzīvo Pāce! Lai Saules mūžs Latvijai!
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.