Tekstilterapija - kas tas tāds?
11. aprīlis, 2016 pl. 8:08,
Nav komentāru
Līdz šim pat nebiju aizdomājusies par adīšanas dziedniecisko dabu. Adu tāpēc, ka man tas patīk. Tāpēc, ka process no paša sākuma līdz gala rezultātam sagādā prieku. Par to, ka adīšana ir dziednieciska, uzzināju pavisam nejauši, kad meklēju faktus par adīšanas vēsturi. Tagad zinu, ka citur pasaulē adīšanu, tamborēšanu, aušanu, mezglošanu, izšūšanu un citus rokdarbu veidus izmanto paralēli tradicionālajai medicīnai vai pat tās vietā. Kas gan tur ir tik vērtīgs?
Attēls no lapas http://weavinghand.org/healing-arts/
1. Pirkstu kustības.
Savulaik bērnībā lasīju, ka kāds slavens bokseris pēc ierastajiem ikdienišķajiem treniņiem ringā, mājās... adīja! Jo, izrādās, tieši šīs kustības veicina to pirkstu muskuļu nodarbināšanu, ko citi vingrojumi nespēj. Bet tiem, kas pat nedomā boksēties, šīs kustības stimulē perifērās asinsrites darbību, veicina asiņu plūsmu pa kapilāriem, kas savukārt nodrošina svaigu asiņu pieplūdumu pirkstiem, pirkstu locītavām un nodrošina to funkcionalitāti arī sirmā vecumā. Papildus tam, šīs pirkstu kustības stimulē noteiktu apgabalu aktivitāti galvas smadzenēs. Ne velti maziem bērniem izmanto dažādas pirkstu rotaļas, lai veicinātu viņu garīgo attīstību, - pirkstu un plaukstu kustību izraisītā smadzeņu aktivitāte nodrošina smadzeņu šūnu straujāku attīstību. Tieši to pašu vajadzētu darīt arī dzīves nogalē - ar visdāžādakajiem paņēmieniem darbināt smadzenes, neļaut tām dīki slaistīties, bet likt risināt dažādus uzdevumus, uzturēt aktīvas, kustīgas, dzīvas.
Lai ilgāk saglabātu veselu prātu.
Attēls no lapas http://fg.ed.pacificu.edu/sweb/starr/pure_method.html
2. Ritms.
Man pat šķiet, ka ritms ir vissvarīgākais. Roku kustību ritms iedarbojas gan uz sirdsdarbību (to nomierinot, palēninot, samazinot asinsspiedienu), gan uz prātu. Savukārt, iedarbojoties uz prātu, var iegūt tādus "labumus" kā sirdsmieru, domu skaidrību, koncentrēšanās spēju veicināšanu, pat sāpju mazināšanu un atbrīvošanos no atkarībām. Laikam ne velti adīšanu sauc par jauno jogu - princips tieši tas pats. Atslēgt prātu no tām domām, kas nomāc ikdienā, kas traucē dzīvot, neļauj vakaros aizmigt un saskatīt gaismu tuneļa galā kaut kur nākotnē. Ritms, kurā atkārtojas raksts, var būt dažāds. Tikpat dažāds, cik dažādas ir mantras, ko budisti atkārto savos tempļos apgaismības iegūšanai. Adot šādā apgaismotā stāvoklī nonākt ir tikpat reāli. Pie tam vēl - ar veselu sirdi, normālu asinsspiedienu un - jaunām zeķēm kājās.
Attēls no lapas http://citystitching.com/blog/2015/12/14/the-healing-properties-of-knitting
3. Kontakts ar materiālu.
Tas tik tiešam ir maģisks. Iespējams, ka loģiski un argumentēti izskaidrot, kādu tieši dziju vai izejmateriālu savam topošajam darbam izvēlēties, būs neiespējami. Tomēr ir vērts izmantot veco labo intuīciju un iekšējo balsi, kas runā kategorijās "patīk/nepatīk". Tieši tāpēc, ka katram ir savas problēmas, arī ideālais materiāls būs katram savs. Kad to atradīsiet, kad ieraudzīsiet veikala plauktā un ar sajūsmu sajutīsiet tā pieskārienu savai ādai - tad arī dziednieciskais process sāksies. Jūs turpmāk kontaktēsieties ar to materiālu, kas jums sagādā patīkamas sajūtas, gan darba tapšanas laikā, gan arī pēc tam, kad valkāsiet gatavo izstrādājumu.
Attēls no lapas http://bohochicfiberco.com/blogs/news/90282369-knitting-as-a-way-of-healing
4. Krāsa.
Būtībā arī krāsa pieder pie kontakta ar materiālu. Tikai šīs kontakts ir vairāk vizuāls. Arī materiāla krāsu var izvēlēties pēc jau minētā principa. Tomēr te reizēm derētu pieslēgt arī loģiku. Kāpēc? Kaut vai tāpēc, lai kļūdaini nesjauktu iekšējās balss klusos čukstus ar pašreizējā emocionālā stāvokļa diktētajiem norādījumiem. Ir novērots, ka cilvēks drūmā noskaņojumā visbiežāk izvēlas tumšas krāsas, vai pat melnu apģērbu, savukārt šie toņi iekšējo nomāktību tikai pastiprina. Vai tas ir vajadzīgs? ja reiz adām dziednieciski, lai vairotu prieku, uzlabotu pašsajūtu, tad arī krāsas jāpiemeklē tādas, kas šajā procesā palīdzēs. Dzeltenā - vairos laimes sajūtu, sarkanā - dos enerģiju, zilā - domu skaidrību, zaļā - mīlestību utt. Jebkurā gadījumā katrs krāsas tonis, katra kombinācija radīs specifisku efektu. Tikai jāuzdrošinās. Ja iekšēji jūties nedrošs par to, kā izskatīsies sarkanā džemperī (lai gan jūti, ka ir enerģijas deficīts), varbūt ir vērts sākt ar sarkanām zeķītēm, cimdiem vai arī - aprobežoties ar krāsaina raksta joslu jaunajā apģērbā.
Izlasīju daudzus stāstus par to, kā adīšana ir palīdzējusi smagu slimību gadījumos, kā ļāvusi atbrīvoties no depresijas un nomāktības, kā devusi cerību, ka dzīvē viss vēl nav zaudēts, kā nodrošinājusi skaidru prātu līdz pat nāves brīdim, un - nolēmu to visu nestāstīt. Jo - kāpēc gan vajadzētu gaidīt, kad notiks kāda traģēdija, lai sāktu adīt? Vienkāršāk taču to ir sākt, kad viss ir kārtībā. Un adīt dziednieciski - profilaksei. Lai uzturētu un vairotu prieku, labsajūtu un sirdsmieru.
Adīsim veseli!
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.