Cimdu rakstu maģija
Es savam mīļajam
Sila ziedu cimdus adu,
Lai viņš mani tā mīlēja,
Kā bitīte sila ziedu.
Katram ir savi kritēriji, pēc kuriem izvēlēties rakstu jaunajam cimdiņam. Varu piedāvāt vienu no savējiem. Izvēlos rakstu zīmes, kas jaunajam cimdu valkātājam novēl kaut ko tieši viņam. Vai nu tā ir gudrība un līdzsvarotība (zalkša zīme), vai veselība (Jumis, dzīvības zīme), enerģija un dzīvesprieks (saules zīme, dzīvības zīme, ugunskrusti), aizsardzība (auseklis, ugunskrusti, dažādi līniju vijumi, Jumis), mīlestība vai pavisam prozaiski - materiālie labumi (Māras zīmju grupa). Tiesa, kamēr izveido topošā cimda "projektu", paiet vairākas dienas radošās pārdomās. Vienu no jau realizētiem pārdomu rezultātiem var redzēt šeit.
Tātad - vispirms izvēlos zīmi. Noder gan pašas iepriekšējo gadu gatavie projekti, gan augstāk redzamās grāmatas. Izvēloties konkrēto zīmi, nedrīkst aizmirst, kādai rokai cimds paredzēts. Uz izmēros maza bērna cimdiņa gan Auseklis, gan Ugunskrusts jāizvēlas mazāk zarains, vienkāršāks, jo valdziņu skaits "zīmēšanai" būs daudzkārt mazāks kā krietnam kungam paredzētajiem cimdiem. Daži no zīmju variantiem redzami šeit. Tajā brīdī, kad iespējamo zīmju variantu būs vairāk par vienu, kad sāksies pats grūtākais - izvēlēties, tad nekas cits neatliks, kā nodarboties ar maģiju, t.i., lietām, kas nav loģiski izstāstāmas. Nāksies paļauties uz t.s. "iekšējo balsi", intuīciju vai vienkāršāk sakot - izvērtēt topošo cimdu rakstu pēc unikālās skalas patīk/nepatīk. Būtībā - ar to varētu arī sākt. Ar to var arī pietikt. Ja patīk - tad adu. Ja pašai par topošo projektu ir prieks, aizrautība, sajūsma, tad - adu. Tad arī lielāka varbūtība, ka patiks arī cimdu saņēmējam. Ja cimdi ir paredzēti pārdošanai, kādam nekonkrētam saņēmējam - tad nezinu, ko ieteikt. Varbūt tad pietiek ar to, ka zini, cik valdziņu būs uz katras adatas, un attiecīgajam valdziņu skaitam piemeklēt rakstu.
Tad - krāsas. Par krāsu nozīmi noteikti ir vērts kādreiz parunāt īpaši, bet šoreiz tikai par cimdu krāsu. Melnos, tumši brūnos un pelēkos toņus izvēlos vienīgi raksta izcelšanai, pamatkrāsām, manuprāt, jābūt gaišām, priecīgām, siltām un saulainām. Ziemā (kas arī ir cimdu valkāšanas laiks) jau tāpat pietiek tumsas, drūmu krāsu un pelēku domu. Ja visapkārt nav gaišuma un krāsu, ja arī sevī tos reizēm sarežģīti ieraudzīt un ikdienas uzturēt, tad - cimdos ieadīt jau nu gan jebkurš var!
Es cimdiņu neadīju
Bez dzeltāna, bez sarkana,
Lai aug manis arājiņis
Dzeltāniem matiņiem,
Dzeltāniem matiņiem,
Sarkaniem vaidziņiem.
Visbeidzot - dzija un adatas. Ne vienmēr ir vienkārši piemeklēt nepieciešamās krāsas dzijas, kas vēl ir arī vienādā raupjumā. Tāpēc ieteicams būtu vienam darbam izvēlēties vienas izcelsmes dziju: viena ražotāja, ar vienādu sastāvu, vienādu raupjumu. Tā kā cimdu pārim kopā nevajadzēs vairāk kā 50 - 100 g dzijas (ja pavediens smalkāks, dzijas daudzums gramos būs mazāks), krāsu akcentiem var izmantot mājās esošos dziju pārpalikumus. Jāņem vērā, ka rakstainiem cimdiem nederēs ļoti raupja dzija. Iegādājoties dziju veikalā, meklējiet tādu, kas piemērota adīšanai ar 2.numura adāmadatām.
Lai gan dažas rokdarbnieces visai atklāti smīkņā par tām, kas cimdiem izvēlas veikalā pirkto dziju un ada "pašu izdomātus rakstus", liekot uzsvaru uz to, ka "īstās" krāsas ir tās, kas pašu krāsotas, tie "īstie" ir etnogrāfiskie, muzeju cimdi, man ir pilnīgi cits viedoklis. Jā, senie cimdi ir mākslas darbs. Gluži kā Leonardo da Vinči gleznotā Monna Liza. Bet, cik gan garlaicīga būtu pasaule, ja gadsimtiem ilgi visi pēc kārtas gleznotu vienas vienīgas monnas lizas...
Lūk, kādi sanāk cimdi no veikalā pirktas dzijas un ar pašas sakombinētiem rakstiem (iedvesmai izmantoti dažādi Lielvārdes un Lēdmanes novada jostu motīvi).
2 komentāri - Cimdu rakstu maģija
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.